ALEKSANDRA ČAKA MUZEJS

Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Aleksandra Čaka muzejs Lāčplēša ielā 48/50-14 (tagadējā adrese Lāčplēša iela 48 - 8) ar Rīgas domes lēmumu dibināts 1997. gada 15. martā. Tā ir izcilā pilsētas dzejnieka A. Čaka pēdējā dzīves vieta, kur viņš dzīvoja no 1937. gada līdz pat savai nāvei 1950. gadā. 1945. gadā uz dzīvi pie A.Čaka pārcēļās dzejnieka radiniece, otrās pakāpes māsīca Emīlija Briežkalne, un divās istabās, kopā ar audžudēlu Andri Reini Brežģi, turpināja dzīvot arī pēc dzejnieka nāves, bet pārējās istabas tieka izīrētas. Lāčplēša ielas četristabu dzīvoklī dzīvojuši vairāki dzejnieki - Valdis Rūja, Ausma Pormale, Māra Misiņa, Leons Briedis; rakstnieks un publicists Viktors Avotiņš, literatūrvēsturnieks Edgars Damburs u.c., uzturot spēkā literārās dzīves neformālās vērtības.

Piecdesmit gadu garumā unikālā kārtā saglabātas dzejnieka mēbeles, bibliotēka, vērtīgi mākslas darbi, sadzīves priekšmeti, fotoattēli, rokraksti, apģērbi un tekstilijas. Dzīvoklī saglabājusies dzejnieka darbus un pasaules skatījumu caurstrāvojošā īpašā aura. Tā ir vieta, kur ikvienam dota iespēja iejusties autentiskā vidē, kuru sadzīviski un garīgi veidojis un apdzīvojis pasaules mēroga rakstnieks – pilsētas un sieviešu apdziedātājs, latviešu modernās dzejas pamatlicējs - Aleksandrs Čaks. 

Dzīvokļa divas pirmās istabas ir pārbūvētas un piemērotas apmeklētāju ērtībām un vajadzībām, kā arī dažādu izstāžu veidošanai, bet galveno vērtību – pilnīgu un autentisku memoriālo ansambli - veido divas istabas, kurās uzturējies un rakstījis dzejnieks. Par Aleksandra Čaka literāro interešu vērienu stāsta viņa latviešu un ārzemju autoru grāmatām bagātā bibliotēka, bet tā laika Rīgas mākslas dzīves auru palīdz radīt izcila mākslas darbu kolekcija, kurā skatāmi Aleksandra Junkera, Kārļa Baltgaiļa, Niklāva Strunkes, Ojāra Jaunarāja, Jāņa Plases u.c. slavenu autoru darbi, saglabājušies pat sīkas un ļoti personiskas lietas: brilles, kaklasaites, naudas maciņš, piezīmju grāmatiņa un aproču pogas.

A.Čaka dzīvoklī notiek literāri sarīkojumi, te ir iespējas tikties ar mūsdienu dzejniekiem, rakstniekiem, māksliniekiem. Katru gadu oktobrī tiek svinēta A.Čaka dzimšanas diena, un vienmēr tiek meklēti jauni mākslinieciski atklājumi, iesaistīti jaunie Čaka daiļrades pētnieki. 

Muzejs dzīvo līdzi laikam, meklējot dažādus saskarsmes veidus, publicējot grāmatas par A. Čaka dzīvi un daiļradi, A. Čaka dzejas un dziesmu izlases. Ir radīts A. Čaka biogrāfiskais multimediju disks, ar kuru iespējams iepazīties un strādāt muzejā. Pieejams audio gids latviešu, angļu un krievu valodās.

Ieejas biļete muzejā maksā 1.00 EUR, ar audio gidu 2.00 EUR.