Jaunumi |

Eduarda Vīralta 120. jubilejai veltīta izstāde “No Rēveles līdz Marakešai”

vieta attēlam

17.04.2018

Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī-muzejā no š.g. 17. aprīļa apskatāma igauņu mākslinieka Eduarda Vīralta 120. jubilejai veltīta izstāde “No Rēveles līdz Marakešai”, kas tapusi sadarbībā ar Igaunijas mākslas muzeju.

Igauņu mākslinieka Eduarda Vīralta (1898-1954) mākslas pasaule ir Tallinas un Tartu šaurās ieliņas, Parīzes bohēmas ainas, Marokas tuksneša saules tveice, berberu meitenītes apskaidrotās acis, kamieļa ironiskais smīns, nēģeru zēna viedās skumjas. Mākslinieku uzskata par 20. gadsimta pirmās puses izcilāko igauņu grafikas meistaru. Viņa daiļrades veikums ir aptuveni 450 gravējumi, oforti, kokgrebumi un litogrāfijas, kas glabājas daudzos Eiropas un Amerikas mākslas muzejos un privātās kolekcijās. Divi Eduarda Vīralta darbi - “Nēģera galva” (1933) un “Absinta dzērāji” (1933) atrodasarī  Aleksandra Čaka memoriālā dzīvokļa–muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā.

Izstāde Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī-muzejā būs apskatāma no 2018. gada 17. aprīļa līdz 15. septembrim, tā veidota sadarbībā ar Igaunijas mākslas muzeju (KUMU). Izstāde dod iespēju iepazīties gan ar mākslinieka Eduarda Vīralta agrīnajiem, gan vēlāka laika darbiem, mēģinot izsekot pagājušā gadsimta pirmās puses noskaņām Tallinā un Parīzē, kā arī - atrodot līdzīgās nianses tā laika Rīgas atainojumos un Aleksandra Čaka dzejas motīvos.

Attlelā: E. Vīralts. Balerīnas. 1919-1920, akvarelis, papīrs.