Jaunumi |

Tematiskā izstāde "Nabas saite"

vieta attēlam

Aleksandra Čaka muzejā līdz 2022. gada 26. maijam skatāma tematiska izstāde “Nabas saite”, veltīta Aleksandra Čaka attiecībām ar māti Emīliju Lizeti Čadaraini.

Dzejnieka māte Lizete Čadaraine (dzimusi Freija, 1875-1936) bija pirmā sieviete, kura veidoja un iespaidoja dzejnieka dzīves gaitas. Dzimusi Jaunsesavas muižas “Nordu” mājās. Bērnību pavadījusi Naudītes pagastā. 19. gadsimta beigās kopā ar ģimeni pārcēlusies uz Dobeli, bet ap 1898. gadu – uz Rīgu.

Emīlija LizeteČadaraine visu mūžu rūpējās par ģimenes labklājību. Emīlijas māte Tekla Freija meitai iemācīja visus rokdarbus, kas noderēja mājas dekorēšanai - šūšanu, izšūšanu, tamborēšanu un adīšanu. Saglabājušās 96 Emīlijas darinātas telpu tekstilijas. Freiju dzimtas sievietes iedvesmojušās no izsenis slavenajām Zemgales daiļamatniecības tradīcijām. Seno kultūras mantojumu apgūt veicināja tuvumā esošā Kaucmindes mājturības skola.Emīlijas agrīnais rokdarbu darināšanas laiks sakrita ar gadsimtu miju un dēla Aleksandra piedzimšanu. Ciešu saikni ar dēlu māte saglabāja mūža garumā.

Šī izstāde, kas veidota no Aleksandra Čaka muzeja krājuma materiāliem, ir cieņas un mīlestības apliecinājums  Emīlijai un Čadaraiņu ģimenei.

Izstādi no 3. maija līdz 7. maijam papildinās dzejnieka viesistabā klāts svētku galds ar mātes darinātām tekstilijām un iegādātiem traukiem.

Attēlā: Emīlja un Aleksandrs Čadaraiņi, Rīga, 20.gs. 20-to gadu beigas, (foto no AČMD krājuma).