Tematiskā izstāde “Kas Tu biji, Anna Bērziņa?”

2024.03.21 | 11:00 - 17:00 | Rīgas valstspilsētas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Aleksandra Čaka muzejs
Ieejas maksa : EUR 2.00

vieta attēlam

Līdz 23. maijam Aleksandra Čaka muzejā būs skatāma tematiskā izstāde “Kas Tu biji, Anna Bērziņa?”

 

Izstāde veltīta A. Čaka sievai Annai Ērikai Elizabetei Bērziņai (1911-1999), viņu kopdzīves mazāk zināmiem faktiem un leģendām, kas apvij dzejnieka personību. Kā unikāls muzeja jaunieguvums un izstādes eksponāts būs dzirdams Annas balss ieraksts, kuru kā dāvinājumu muzejs saņēma 2023. gadā.

“Kas Tu biji, Anna Bērziņa?” –tas ir ļoti vienkāršs, bet tostarp  ļoti sarežģīts jautājums. Anna Elizabete Ērika Bērziņa bija latviešu dzejnieka Aleksandra Čaka sieva – sabiedriska, saimnieciska, laba sarunu biedrene un atraktīva sieviete.

Laikā, kad A. Bērziņas un A. Čaka mīlestība bija kā nebeidzami svētki, dzejnieks rakstīja:

 

Tavām krūtīm bij pūpolu maigums,

Slavas lepnums un zaigojums sārts.

Un ar elpu es pārcirtu laiku,

Lai tās varētu ilgāk es skart. (A. Čaks. “Anniņai”)

 

1930. gados Anna Ērika Elizabete Bērziņa ar pseidonīmu Anita Bērziņa laikrakstā “Jaunākās Ziņas” publicēja vairākus savus  dzejoļus. 1944. gada oktobrī Anna kopā ar darba kolēģiem un medicīnas personālu ar ešelonu, kas veda ievainotos karavīrus, virsniekus un viņu ģimenes, devās prom no Latvijas. A. Čakam bija rezervēta vieta vilcienā, bet viņš palika Latvijā. Aizbraukšanai notiekot lielā steigā, A. Bērziņa nepaguva paņemt līdzi savas dienasgrāmatas, fotoalbumu un rokdarbus. Padomju Latvijas presē informācija par A. Bērziņu neparādījās un ilgu laiku viņa tika izslēgta no A. Čaka biogrāfijas, vadot klusu dzīvi Detroitā, Amerikas Savienotajās Valstīs.

Attēlā: Anna Bērziņa, 20.gs. 20-to gadu beigas. (AČMD krājums), autors nezināts.